Archiwum - Aktualności

29 listopada 2012 18:11

Obchody Roku Janusza Korczaka w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Białej

Dziecko chce być dobre.
Jeśli nie umie – naucz.
Jeśli nie wie – wytłumacz.
                                             Jeśli nie może – pomóż.

                                                  /Janusz Korczak/


Uczennice  Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Białej włączyły się w obchody Roku Janusza Korczaka. W jego ramach dziewczęta zapoznały się z życiem i działalnością tego wybitnego pedagoga.  Obejrzały wystawę pt. „Miłość”, a także  poświęcony Korczakowi  film dokumentalny.

 

100 lat, temu  wybitny pedagog i przyjaciel dzieci Janusz Korczak  założył Dom Sierot przy ul. Krochmalnej w Warszawie. Była to unikatowa placówka wychowawcza dla dzieci żydowskich, w której Henryk Goldszmit (prawdziwe nazwisko) rozwijał  wyjątkowe jak na tamte czasy idee pedagogiczne.   W sierpniu 2012 minęło 70 lat od tragicznej śmierci Janusza Korczaka i jego podopiecznych w nazistowskim obozie zagłady w Treblince.

By uczcić pamięć PANADOKTORA  (jak go nazywały dzieci), Sejm Rzeczypospolitej specjalną uchwałą ogłosił rok 2012 Rokiem JANUSZA KORCZAKA

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Białej włączył się w obchody Roku Korczaka. Nasze podopieczne miały okazję obejrzeć film dokumentalny poświęcony Januszowi Korczakowi – i wraz z nim pokonać drogę z bogatej kamienicy w Warszawie, poprzez studia medyczne, ciężkie doświadczenia I wojny, tworzenie domów sierot, wybuch II wojny i  getto, aż do…   wagonów wędrujących  z Umschalgpatzu do Treblinki. W trakcie tej drogi rodziła się słynna korczakowska pedagogika miłości, której jednym z wielu przesłań mogłyby stać się słowa:

Nie ma dzieci – są ludzie; ale o innej skali pojęć, innym zasobie doświadczenia, innych popędach, innej grze uczuć.

Dzięki uprzejmości pracowników Biblioteki Publicznej w Trzciance przenieśliśmy do Ośrodka i zaprezentowaliśmy naszym wychowankom wystawę fotograficzną pt.”Miłość”. Składają się nań  fotografie doktora Korczaka i jego podopiecznych. Zdjęcia pochodzą sprzed II wojny światowej i przedstawiają sceny z życia dzieci i doktora podczas wakacji w Mężeninie. Dodatkową wartością są  cytaty z jego słynnych „gadaninek”, czyli audycji radiowych dla dzieci. Ta konkretna skierowana jest do dziewczynki zakochanej w swoim rówieśniku. Stary Pandoktor pomaga  jej oswoić skomplikowany świat emocji.

Zwieńczeniem spotkania z Januszem Korczakiem było ogłoszenie w dniu 27 listopada, konkursu literackiego na temat: Czego współcześni dorośli mogliby nauczyć się od Janusza Korczaka?

            Z niecierpliwością czekamy na jego efekty. 

Przeczytano: 2496 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: