REKRUTACJA Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Ireny Sendlerowej w Białej informuje, iż trwa nabór na rok szkolny 2019/2020. Poszerzamy swoją ofertę edukacyjną: - Szkoła Podstawowa – klasa VI, VII, VIII; - Szkoła Branżowa I Stopnia – klasa I. Wszelkie szczegóły dostępne w zakładce REKRUTACJA. ZAPRASZAMY

Aktualności

22 maja 2019 10:17 | Aktualności

Pionierki z Białej

Czasem historia i ciekawe rzeczy dzieją się bardzo blisko nas. Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im I.Sendlerowej w Białej zostały zaangażowane w realizację projektu, którego celem było właśnie poznanie historii, kształtowania się lokalnej społeczności w Białej. W ramach projektu Szkoła Dziedzictwa ONA realizowanego przez Bramę Poznania przybliżono postać długoletniej przewodniczącej koła gospodyń wiejskich w Białej Salomeii Wydartej. Przedsięwzięcie zatytułowano „Pionierki. Z historii Koła Gospodyń Wiejskich w Białej”

Zadaniem wychowanek było wyszukanie informacji, spotkanie z osobami, które znały panią Salomeę oraz inne członkinie koła gospodyń wiejskich. Przygotowanie inscenizacji spotkania koła, zorganizowanie wystawy i przybliżenie idei takich organizacji. Ogromną pomoc w realizacji projektu wychowanki i koordynatorzy projektu uzyskali od dyrektora Muzeum Ziemi Nadnoteckiej w Trzciance, jednocześnie autorki książki „Życie interesujących kobiet w Trzciance i okolicach – Elżbiety Wiśnickiej. Wychowanki mogły przeglądać kroniki koła, które powstawała przez 25-lat działalności organizacji. Bardzo istotnym momentem było spotkanie z wnuczkami Salomei Wydartej – Justyny Kity, Pauliny Kłundukowskiej oraz córką Zofią Stupkiewicz.

Podczas kumulacyjnego punktu projektu czyli jego prezentacji zaproszeni goście oraz wychowanki Ośrodka miały okazję nie tylko obejrzeć i wysłuchać historii koła ale też degustować past kanapkowych wg. przepisu jednych z pań, nauczyć się popularnej w latach 70- tych gry podwórkowej czy też posłuchać wspomnień mieszkanek Białej o czasach powojennych. Film został zrealizowany przez wychowankę Ośrodka Dorotę Wojciechowską.

Projekt został przygotowany przez Iwonę Krasowską, Iwonę Ciechanowicz i Annę Sawicką. Koło Gospodyń Wiejskich w Białej zaprzestało swojej działalność w latach 80-tych. Wiadomo, że dziś społeczność Białej chce reaktywować tę społeczną działalność.

Projekt realizowany w MOS w Białej został wyróżniony specjalnym dyplomem przez organizatorów projektu Bramę Poznania. Uroczyste jego wręczenie odbędzie się 10 czerwca w Poznaniu.

***************************************************************

Projekt wpisuje się w kierunki realizacji polityki oświatowej na rok 2018/2019 w zakresie ewaluacji „ Szkoła lub placówka współpracuje ze środowiskiem lokalnym na rzecz wzajemnego rozwoju”, oraz 100 rocznica odzyskania niepodległości – wychowanie do wartości i kształtowanie patriotycznych postaw uczniów.

Przeczytano: 952 razy. Wydrukuj|Do góry

Pionierki z Białej