Aktualności

07 lutego 2018 11:50 | Aktualności

Współpraca MOS Biała z AHE Łódź

W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii im. Ireny Sendlerowej w Białej odbyły się prezentacje projektu, pod tytułem: „Rola poczucia własnej wartości w rozwoju osobistym”. To kolejne spotkanie wychowanek Ośrodka ze studentkami trzeciego roku kierunku pedagogika AHE Łódź, specjalizacja coaching, Wydział Zamiejscowy w Trzciance – Ewa Grześ i Iwona Skrypak w ramach realizacji praktyk.

Wychowanki usłyszały między innymi, że poczucie własnej wartości jest podstawą naszych zachowań, wyborów, relacji z ludźmi, naszego samopoczucia, motywatorem do wyznaczania sobie celów w życiu i do pracy nad sobą. Rozmawiały o tym, że niskie poczucie własnej wartości można podnieść, pracując nad sobą. Jest ono wyuczone, a zatem może być oduczone i nauczone na nowo. A wszystko zaczyna się od uświadomienia sobie prawdy na swój temat. Jaka to prawda? Wychowanki miały do niej dojść poprzez ćwiczenia, które z chęcią wykonały.

Prowadzące podsumowały przeprowadzony wykład, uświadamiając wychowankom, że JESTEŚMY WARTOŚCIĄ SAME W SOBIE, PRZEZ TO TYLKO, ŻE JESTEŚMY, ŻE ŻYJEMY. Jest to prawda niekwestionowalna, nie do podważenia. Nie mamy wpływu na przeszłość, bo jej nie znamy. Nie mamy czasem wpływu na sytuację, w której się znalazłyśmy, na trudne doświadczenia, z którymi przychodzi nam się zmierzyć, ale zawsze mamy wpływ na teraźniejszość, mamy wpływ na to jak się zachowamy w danej chwili. Mamy wybór, czy postąpimy dobrze czy źle. Ważne, abyśmy wzięli odpowiedzialność za nasze myślenie, emocje i działanie.

Jesteśmy wartościowi, tak jak każdy inny człowiek. Tylko szanując siebie, potrafimy szanować innych. Swoim postępowaniem możemy niszczyć nasze, bądź innych poczucie własnej wartości. Myślmy nad konsekwencjami własnych słów i czynów, nie pozostają one bez wpływu na to jak my się czujemy i inni ludzie. Możemy kogoś wzmocnić, pomóc mu lub przeciwnie pognębić i sprawić, że poczuje się źle. Prowadząca zakończyła sentencją, która ma 2000 lat i najlepiej obrazuje to zagadnienie:

Co byście chcieli, aby ludzie wam czynili, i wy im czyńcie!” (Mt 7,6.12-14)

Info MOS

Przeczytano: 531 razy. Wydrukuj|Do góry

Współpraca MOS Biała z AHE Łódź