Aktualności

23 listopada 2017 09:53 | Aktualności

ŻYCJE Z PASJĄ – Leśniczy

14 listopada 2017 roku w ramach cyklu spotkań „Życie z pasją” gościliśmy w naszym Ośrodku podleśniczego Stanisława Koralewskiego z Leśnictwa Ptusza znajdującego się w Nadleśnictwie Jastrowie.

Podleśniczy przedstawił wychowankom pracę leśnika na tle rozwoju lasu:

- proces pozyskania nasion drzew leśnych – z jak najlepszej puli genetycznej (wytypowanie drzewostanów do zbioru nasion), pozyskanie nasion w wyłuszczarniach;

- szkółki leśne – produkcja sadzonek w szkółkach;

- odnowienie lasu – sposób sadzenia drzewek, dobór gatunku do siedliska;

- pielęgnacja upraw – koszenie, motyczenie, zabezpieczanie przed zwierzyną;

- pielęgnacja drzewostanu-wycięcie sztuk chorych, wadliwych, przegęszczonych zbiorowisk;

- ochrona drzew przed szkodnikami – prognozowanie gradacji, naturalny opór środowiska.

 

Schemat pracy leśnika przedstawiono jako nadzór nad wymienionymi zagadnieniami, a ponadto planowanie, wyznaczanie drzew do wycinki, odbiór prac, odbiór drewna (pomiar i klasyfikacja), wydawanie drewna, sporządzanie dokumentacji. Tematem spotkania była też różnica pomiędzy gatunkami dzikich zwierząt takimi jak choćby jeleń i sarna. W tym celu posłużono się zrzutem byka jelenia oraz parostkami kozła. W spotkaniu wykorzystano też eksponat spreparowanego bobra. Na jego przykładzie omówiono biologię, morfologię, przystosowanie do życia w wodzie, zdolność zmiany środowiska oraz historię tego gatunku.

Podczas spotkania przeprowadzono też test z rozpoznawania gatunków drzew iglastych na podstawie pędów sosny, świerka, modrzewia i daglezji. W końcowej fazie spotkania wystosowano zaproszenie do lasu oraz deklarację, aby każda wychowanka od teraz była ,,Przyjacielem Lasu” tj. nie zaśmiecała, nie niszczyła roślin, mrowisk, nie hałasowała i nie rozpalała ognia.

Przeczytano: 698 razy. Wydrukuj|Do góry

Życie z Pasją - Leśniczy