Aktualności

24 października 2017 11:09 | Aktualności

Co wychowanki MOS w Białej wiedzą o handlu ludźmi?

Czy niewolnictwo, handel ludźmi to tematy historyczne? Niestety, jest to problem jak najbardziej współczesny. Przekonały się o tym wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Ireny Sendlerowej w Białej, które 18 października – w Międzynarodowy Dzień Walki z Handlem Ludźmi - spotkały się z policjantami z Komisariatu policji w Trzciance. Funkcjonariusze - dzielnicowy we wsi Białej st.sierż. Monika Słabaczewska oraz mł. asp Marcin Czechowicz zaprezentowali kilka filmów przedstawiających współczesne oblicze niewolnictwa – żebrzące dzieci, kobiety zmuszane do prostytucji, niewolniczą pracę za granicami Polski. Historie te wywołały różne emocje wśród naszych wychowanek – nie potrafiły uwierzyć, że człowiek może dać się aż tak zmanipulować, wykorzystać. Policjanci wyjaśniali, jakie zachowania i sytuacje życiowe powodują, że stajemy się narażeni na ten proceder. Udostępnianie danych na różnych portalach społecznościowych, przyjmowanie niezliczonej ilości znajomych o niesprawdzonej tożsamości, nadmierna ufność w stosunku do nowo poznanych osób – wszystko to sprzyja przestępcom i zagraża naszemu bezpieczeństwu.

Funkcjonariusze podkreślali, że walka z handlem ludźmi jest niezwykle trudna, ponieważ, jak mówią twarde dane, tylko jedna na sto osób dotkniętych handlem ludźmi poszukuje pomocy.

Wszystkie te historie dowodziły, że handel ludźmi to problem, z którym możemy zetknąć się niemalże na co dzień. Zamiast pogardy wobec dzieci żebrzących na ulicach, może warto zastanowić się, jaka dramatyczna historia za tym się kryje?

Po prezentacji wywiązała się rozmowa. Wychowanki miały wiele pytań do Funkcjonariuszy Policji, co pokazało potrzebę takich spotkań. Dyrektor MOS w Białej Sławomir Milczarek wspólnie z Kierownikiem Referatu Prewencji w Trzciance asp. szt. Bernardem Cimciochem spotkali się aby wspólnie zaplanować przeprowadzenie w Ośrodku cyklu spotkań profilaktycznych.

 

info MOS

Przeczytano: 560 razy. Wydrukuj|Do góry

Spotkanie z Policjantami