Aktualności

20 października 2017 09:38 | Aktualności

Operowy start projektu „MOSt do kultury”

Za nami pierwszy z czterech kulturalnych wyjazdów zaplanowanych w ramach projektu „MOSt do kultury” prowadzonego przez stowarzyszenie M.O.S.K.I.T. w partnerstwie z Fundacją PZU. Wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii im. Ireny Sendlerowej w Białej oraz młodzież mieszkająca w Białej gościła w Operze Nova. Cel wizyty – „Rigoletto” Verdiego.

Dla większości z czterdzieściorga pięciorga młodych uczestników wyjazdu, był to pierwszy kontakt z operą. Jechali z różnymi nastawieniami. Jedni nastroili się pozytywnie, inni zaś spodziewali się ciężkiej nudy. Pierwsze zaskoczenie to gmach opery – bardzo piękny i nowoczesny. Nad sceną ekran wyświetlający tekst śpiewany przez artystów. Zaskakująca gra świateł, unoszące się podłogi, dekoracje zapierające dech w piersiach. Ale najważniejsza była pięknie wyśpiewana historia nieszczęsnego błazna Rigoletta, który z powodu swych żartów, drażniących dumę wielkich panów, popada w ich niełaskę. W wyniku niezwykle zawiłej sekwencji wydarzeń traci córkę, która zdąży jeszcze zakochać się szczerą, pierwszą miłością w niegodnym tego uczucia księciu Mantui. W finale, po którym ciężko było podnieść się z fotela, odda za tego nikczemnika życie, a ojciec – Rigoletto chwilę po niej umrze na scenie.


A jakie wrażenia zabrali ze sobą uczestnicy wyjazdu?


Sandra: Naprawdę niewiele wiedziałam o operze. Myślałam, że to tylko śpiewanie, a tu przecież opowiedziano ciekawą historię. Podobał mi się ten „Rigoletto”.

Kasia: Wrażenie zrobiła na mnie sala operowa. Ludzie byli tacy eleganccy, zresztą my też;) Było dostojnie. Dla mnie „Rigoletto” to cudowna muzyka i magiczna atmosfera, ale uważam, że Gilda zrobiła źle, że poświęciła życie za ukochanego. On ją zdradził i nie był tego wart.

Ania: Było cudownie, pięknie. Podobało mi się wszystko, zwłaszcza muzyka i stroje.

Wiktoria: Kiedy powiedziałam znajomym, że jadę do opery, wyśmiali mnie! Nie żałuję! Spektakl wart był uwagi. Nie mogłam doczekać się drugiego aktu! A temu, kto śmieje się z opery i uważa, że to nuda, polecam: zobacz sam!


info MOS

Przeczytano: 460 razy. Wydrukuj|Do góry

Wyjazd do Opery - MOSt do kutlury