Aktualności

11 października 2017 09:19 | Aktualności

„Budujemy” w Białej MOSt do Kultury

Jedną z istotnych bolączek mieszkańców wsi jest ograniczony dostęp do kultury wysokiej. Wyjazd do opery czy do teatru to atrakcje, na które nie każdy może sobie pozwolić, zarówno pod względem finansowym, jak również czasowym i organizacyjnym. Tymczasem jeśli zwyczaju uczestnictwa w kulturze wysokiej nie zaszczepi się w młodości (a nawet w dzieciństwie), dorosłego raczej nie da się namówić na operę czy balet. Dlatego niezwykle ważne i wartościowe są inicjatywy, takie jak konkurs dotacyjny Fundacji PZU, pod hasłem „ Fundacja PZU z Kulturą”.

W gronie laureatów tegorocznej edycji konkursu znalazło się również działające w Białej Stowarzyszenie M.O.S.K.I.T., które właśnie rozpoczyna realizację projektu „MOSt do Kultury”. W ramach tego projektu nastoletni mieszkańcy wioski będą mieli okazję obejrzeć operę, musical i balet, wysłuchać koncertu w filharmonii i odwiedzić dwa ciekawe muzea. Wszystko to w trakcie czterech wyjazdów do dużych ośrodków kultury – Bydgoszczy i Poznania, w okresie od października 2017 do stycznia 2018 roku. Wyjazdy i wejściówki na wspomniane wydarzenia kulturalne współfinansowane będą ze środków Fundacji PZU.

„MOSt do Kultury” to również blog pod tym samym tytułem, na którym zamieścimy relacje z naszych wizyt, recenzje obejrzanych spektakli, a także dawkę wiedzy o różnych gatunkach sztuki.

Warto podkreślić, że wśród uczestników projektu znajdą się też dziewczęta z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Białej. W zamierzeniu organizatorów projektu „MOSt do Kultury” dostarczyć ma bowiem nie tylko wysokiej klasy przeżyć artystycznych, ale również przyczynić się do integracji młodzieży mieszkającej w Białej, przełamania stereotypów utrudniających wspólne działanie i poznanie.

Pierwszy z wyjazdów zaplanowany przez Stowarzyszenie M.O.S.K.I.T. odbył się w niedzielę 8 października do Opery Nova w Bydgoszczy, gdzie blisko 50 osobowa grupa młodych mieszkańców Białej i wychowanek naszego Ośrodka miała okazję obejrzeć operę Giuseppe Verdiego pod tytułem Rigoletto. Kolejne wyjazdy planowane są w listopadzie, grudniu i styczniu.


MOS Biała

Przeczytano: 467 razy. Wydrukuj|Do góry

MOSt Do Kultury