Aktualności

30 czerwca 2017 12:19 | Aktualności

Bieg Pożarniczo-Patrolowy w Lubaszu

Szkoły prowadzone przez Edukację Lubasz Sp. z o. o. w porozumieniu z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Czarnkowie dnia 31 maja 2017 roku zorganizowały I Bieg Pożarowo-Patrolowy w Lubaszu.

Na zaproszenie Dyrektora Szkoły Renaty Małeckiej odpowiedziało dziesięć rot dwu osobowych – sześć dziewcząt i cztery chłopców. Nasz Ośrodek reprezentowany był przez dwie roty dziewcząt, w skład których weszły harcerki z 5 Drużyny Starszoharcerskiej Nieprzetartego Szlaku. Należy dodać fakt, że byłyśmy jedynymi rotami, które nie należą do Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Zawody rozpoczęłyśmy od rozwiązania testu składającego się z 25 pytań, z bazy pytań wykorzystywanych w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Po napisaniu testu w wyznaczonej przez organizatora kolejności ruszyły na trasę roty w odstępie 3 minut, wyposażone w kartę oceniania, w której sędziowie odnotowywali godzinę i minutę startu oraz zakończenia biegu, jak również punktację z wykonania zadania na poszczególnych stanowiskach. Trasa biegu była wyznaczona wokół Jeziora Dużego w Lubaszu.

Na trasie biegu rota musiała wykazać się wiedzą oraz umiejętnościami pożarniczo – ratowniczymi. Na poszczególnych stanowiskach miałyśmy do wykonania następujące zadania: wykazanie się wiedzą z ratownictwa wodnego, odpowiednim rzutem kołem ratowniczym i trafieniem w pływający styropian; przejście roty po poziomej drabinie tak, aby nie spaść; fantom – udzielenie pierwszej pomocy, tak jak przy prawdziwej osobie; skrzynki – ocena współpracy roty; jedna osoba musiała założyć uprząż i układać skrzynki pod sobą a druga podawać; należało bardzo uważać, bo jeden fałszywy ruch i wszystko mogło polecieć na ziemię; na szczęście byłyśmy asekurowane; wypadek samochodowy – zabezpieczenie miejsca wypadku oraz udzielnie pomocy poszkodowanej osobie; linia gaśnicza – w jak najkrótszym czasie ułożenie linii gaśniczej; hydronetka – umiejętne nalanie do butelki wody z hydronetki; jedna osoba stała z butelką około 2 m od drugiej; druga musiała jednocześnie pompować hydronetkę i celować w butelkę; zwijanie alarmowe – zwiniecie dwóch węży w tak zwaną ósemkę i rozwinięcie tak, aby się nie zaplątały; ssawna – budowa linii ssawnej z zastanych elementów a następnie rozłożenie do stanu początkowego; chwyt strażacki – przełożenie jednej ręki między nogami ratowanego, ułożenie osoby ratowanej na barkach i chwycenie przełożonej ręki między nogami za nadgarstek ręki zwisającej z przodu; druga ręka ratownika jest wolna, co umożliwia mu poruszanie się nawet po drabinie; bieg slalomem z poszkodowanym i zamiana członków roty.

W kategorii dziewcząt na metę jako pierwsza przybiegła nasza pierwsza rota a druga była przedostatnia. Podczas oczekiwania na przybycie pozostałych rot zostałyśmy poczęstowane kiełbasą z grilla.

Gdy już wszystkie roty pokonały dystans 5,5 km i przybiegły na metę, nastąpiło podsumowanie. Na wynik końcowy składały się punkty uzyskane przez rotę w teście – maksymalnie pięćdziesiąt punktów – oraz z poszczególnych stanowisk – od zera do dziesięciu punktów. Łącznie do zdobycia było sto pięćdziesiąt punktów. Wyłoniono trzy osoby które uzyskały najwięcej punktów w pisemnym teście oraz trzy roty, które uzyskały najwięcej punktów. Nagrodzono ich dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi. Dla pozostałych rot wręczono dyplomy za udział.

Przeczytano: 578 razy. Wydrukuj|Do góry

Bieg Pożarniczo-Patrolowy w Lubaszu