Aktualności

30 czerwca 2017 11:59 | Aktualności

Kiedy podłączysz AED?

W ramach realizacji „Programu Promocji Zdrowia w Powiecie Czarnkowsko – Trzcianeckim na 2017 rok” wydział Promocji, Ochrony Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Czarnkowie wraz z Zespołem Szkół Leśnych w Goraju – zwycięzcą XII Turnieju – zorganizowali 30 maja 2017 roku XIII Powiatowy Turniej Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego.

Na zaproszenie Starosty Tadeusza Tetrusa odpowiedziało dziesięć trzyosobowych drużyn.

Nie mogło zabraknąć i naszego Ośrodka, który reprezentowany był przez harcerki z 5 Drużyny Starszoharcerskiej Nieprzetartego Szlaku pod opieką drużynowego.

Oficjalnie Turniej został otwarty przez Dyrektora Zespołu Szkół Leśnych w Goraju Alberta Tabaka oraz Starostę Tadeusza Tetrusa.

Po uroczystym rozpoczęciu w pierwszej kolejności wszystkie zgłoszone drużyny sprawdziły swoją wiedzę w teście teoretycznym, składającym się z 15 pytań. Na napisanie testu było 15 minut, dla każdego członka drużyny inna wersja. W teście pojawiły się pytania takie jak: Babcię boli głowa i nagle zaczęła jej lecieć krew z nosa. Co robisz? Kiedy podłączysz AED? Jak zabezpieczysz złamaną kość?

W drugim etapie drużyny, według wylosowanej kolejności, przystąpiły do rozpoznania sytuacji i udzielenia pomocy na trzech stanowiskach pozoracji. Na pierwszym stanowisku była łazienka, w której chłopacy się pobili, jeden z nich uderzył głową w kant i stracił przytomność a drugi strasznie panikował. Zadaniem drużyny było sprawdzenie swojego bezpieczeństwa, opatrzenie rany bez użycia apteczki – co było utrudnieniem – zadzwonienie na pogotowie oraz uspokojenie panikującego kolegi. Na drugim stanowisku, na dworze leśniczy i jego uczeń byli w lesie. Nagle leśniczy stracił przytomność, a jego uczeń wołał pomocy. Zadaniem drużyny było sprawdzenie przytomności poszkodowanego, uspokojenie ucznia, zadzwonienie na pogotowie. Drużyna dodatkowo na nadgarstku leśniczego zauważyła bransoletkę informującą o tym, że jest cukrzykiem. Wykonano zatem czynności w postaci poluzowania ciasnego na szyi ubrania oraz ułożenia nieprzytomnego w pozycji bocznej ustalonej. Na trzecim stanowisku był ojciec z córką przy ściance wspinaczkowej. Niestety dziewczynka spadła, a spanikowany i z wyrzutami sumienia ojciec wołał o pomoc. Zadaniem drużyny było sprawdzenie przytomności oraz oddechu. Po stwierdzeniu, że nie oddycha przystąpiono do reanimacji, zadzwoniono szybko na pogotowie. Poza tym uspokajano spanikowanego ojca oraz opatrzono mu bolącą rękę, na którą się skarżył.

W czasie kiedy drużyny sprawdzały swoje umiejętności na poszczególnych stanowiskach pozoracji nasz drużynowy wraz z pozostałymi opiekunami brał udział w mini warsztatach na temat „Refleksje na poczuciem bezpieczeństwa uczniów w szkole” przeprowadzonych przez psychologa i pedagoga szkolnego Katarzynę Fąferek.

Gdy nasza drużyna skończyła drugi etap Turnieju, czekając na pozostałe drużyny, miała okazję zwiedzić zamek w którym znajduje się szkoła wraz z internatem oraz usłyszeć jego wspaniałą historię.

Po kilku godzianch zmagań wyłoniono i nagrodzono trzy pierwsze miejsca, a pozostałym drużynom wręczono dyplomy dla reprezentowanych szkół, podziękowania dla uczestników oraz drobne upominki.

Rywalizację wygrała drużyna ze Szkoły im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lubaszu, która jednocześnie otrzymała zaszczyt przeprowadzenia w przyszłym roku XIV Turnieju.

Aneta Cofta

Przeczytano: 515 razy. Wydrukuj|Do góry

Poznaj AED