Aktualności

25 kwietnia 2017 03:23 | Aktualności

Młodzi ratownicy

22 kwietnia 2017 roku nasze wychowanki reprezentowały Ośrodek w XI Otwartym Turnieju Drużyn Młodzieżowych Ratowników Przedmedycznych Szkół Gimnazjalnych, który odbył się w Szkole im. Ignacego Jana Paderewskiego w Lubaszu.

Na początku wylosowałyśmy numer, który miał uszeregować wszystkie zgłoszone drużyny czteroosobowe w kolejności, w której będziemy wchodzić do sali i udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym. Następnie jedna wylosowana osoba z drużyny pisała test sprawdzający wiedzę. Na teście znajdowały się pytania takie jak: Co to jest cukrzyca? Co to jest zawał serca? Co to jest System Triage? Jak długo robimy resuscytacje krążeniowo – oddechową?

Pozostałe osoby z drużyny, w wylosowanej kolejności wchodziły do sali i udzielały pomocy w zastanej sytuacji. W pierwszym pomieszczeniu była dziewczyna, która jeździła na rolkach i się przewróciła oraz złamała nogę. Zadaniem drużyny było opatrzyć złamanie otwarte, usztywnić nogę, wezwać pogotowie i uspokoić oraz wspierać psychicznie poszkodowaną.

W drugim pomieszczeniu znajdował się manekin, mężczyzna, który zasłabł w markecie. Wokół niego znajdował się tłum, a obok leżała czerwona torba z urządzeniem AED. Zadaniem drużyny było przebić się przez tłum i ocenić stan poszkodowanego. Niestety jak to zwyczaj manekina, nie oddychał. Trzeba było zacząć resuscytacje krążeniowo – oddechową oraz użyć urządzenia AED.

Punktem kulminacyjnym, na który czekały wszystkie drużyny biorące udział w turnieju było oficjalne podsumowanie zebranych punktów przez Panią Dyrektor Renatę Małecką, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród. Dla miejsc I-III nagrodami dla szkół były wyposażone apteczki różnych wielkości, a dla drużyny latarki ratownicze. Pozostałe drużyny otrzymały dyplomy za udział. Wszystkie nagrody rzeczowe, które zostały ufundowane przez Starostę Powiatu Czarnkowsko – Trzcianeckiego Tadeusza Teterusa. Po całej imprezie mogłyśmy spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki.

Aneta Cofta

Przeczytano: 599 razy. Wydrukuj|Do góry

Mlodzi Ratownicy