Aktualności

19 listopada 2016 10:53 | Aktualności

Dobro jest najważniejsze!

16 listopada sala gimnastyczna Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii  jaśniała od pozytywnych emocji i rozbrzmiewała dźwiękami piosenki Mietka Szcześniaka „Jest jeden świat”. Utwór ten stał się hymnem III Powiatowego Przeglądu Szkolnych Form Profilaktycznych, który odbył się zgodnie z tradycją w Dzień Tolerancji. Mottem Przeglądu były słowa patronki bielskiego Ośrodka, Ireny Sendlerowej, DOBRO JEST NAJWAŻNIEJSZE. Ta drobna i niepozorna kobieta czynienie dobra uważała za najważniejszy obowiązek, a jednocześnie naturalną powinność  człowieka. Uważała, że DOBRO jest wartością nadrzędną, drogocenną, a jednocześnie najbardziej niedocenianą. A skoro tak, trzeba je na wszelkie możliwe sposoby propagować.

 

Organizatorzy Przeglądu zaprosili dzieci i młodzież ze szkół  powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego, aby włączyła się do artystycznego dialogu na temat DOBRA. Czym ono jest? Jak się przejawia? Co się dzieje, gdy dobra brakuje? Co to znaczy praktykować dobro? Na te i wiele innych pytań odpowiedź  można było znaleźć  w przedstawieniach przygotowanych  przez zespoły teatralne reprezentujące dziewięć placówek. Prezentacje konkursowe zaskoczyły różnorodnością tematyczną i  formalną – publiczność miała okazję obejrzeć przedstawienia z elementami pantominy czy baletu, podejmujące problematykę nietolerancji, samotności, ale też pokazujące, jak dobro, które czynimy, wraca do nas. Młodzi ludzie bez złudzeń wypowiedzieli się na temat kiepskiej kondycji naszego świata, w którym łatwo przydajemy łatki i wyrzucamy kogoś poza nawias społeczeństwa.  Nie akceptują takiego stanu rzeczy i dają prostą receptę. Lekarstwem jest właśnie DOBRO, które można – trzeba -  warto praktykować.

 

Żywym dowodem słuszności tego przekonania było uhonorowanie podczas Przeglądu młodych wspaniałych ludzi, szerzących dobro wśród swoich rówieśników. Laureatami  nagrody UCZEŃ CZYNIĄCY DOBRO zostali:
Natalia Wypusz – z  Gimnazjum im. Leśników Polskich w Gębicach; Jagoda Szczepaniak – ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzciance; Łukasz Konieczny – uczestnik Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wieleniu; Wiktoria Kita – ze Szkoły Podstawowej w Białej; Klaudia Kowalczyk – ze Szkoły Podstawowej w Łomnicy; Agata Tomczak – z Gimnazjum Katolickiego w Trzciance; Paulina Matuszak – z Gimnazjum nr 1 w Trzciance i Karolina Ciszewska – uczestniczka Warsztatów Terapii Zajęciowej w Trzciance.
Coroczni goście Przeglądu, nasi niepełnosprawni przyjaciele z WTZ-ów w Trzciance, swoim artystycznym występem Taniec ze wstążkami porwali publiczność do ogłuszających braw w podziwie dla wyrazu artystycznego i zaangażowania wykonawców.
Nie zapominajmy, że Przegląd miał również laureatów artystycznych. Decyzją jurorów zwycięzcami III Powiatowego Przeglądu Szkolnych Form Profilaktycznych zostali:

 

Miejsce I : Gimnazjum w Lubaszu za inscenizację Zamknięte drzwi
Miejsce II: Gimnazjum nr 1 w Trzciance za Drogowskazy Ks. Tischnera
Miejsce III: Szkoła Podstawowa w Łomnicy za przedstawienie Dobro powraca

 

III Powiatowy Przegląd Form Profilaktycznych przeszedł do historii. Dostarczył jednak tylu wrażeń artystycznych i materiału do przemyśleń na temat wartości, że wystarczy na lekcje wychowawcze od końca roku szkolnego, a nawet do kolejnego listopada.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom: PIĘKNIE WYGLĄDAŁO WASZE DOBRO!!!!

 

info MOS

Przeczytano: 712 razy. Wydrukuj|Do góry

III Powiatowy Przegląd Szkolnych Form Profilaktycznych