Aktualności

15 listopada 2016 21:12 | Aktualności

WYWIADÓWKA I EWALUACJA W MOS BIAŁA

Czwartek 10 listopada 2016 nie był zwyczajnym czwartkiem w naszym Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. Tego bowiem dnia odwiedzili nas rodzice nowoprzyjętych wychowanek . Okazją ku temu była wywiadówka oraz pierwsza ewaluacja Indywidualnych Programów Edukacyjno Terapeutycznych wychowanek.

Spotkanie z rodzicami rozpoczęło  się w sali konferencyjnej. O godzinie 10 rano dyrektor naszego Ośrodka, Pan Sławomir Milczarek powitał zgromadzonych, przedstawił plan dnia i rozpoczął  przemówienie.

Dyrektor zarysował rodzicom obraz tego jak wygląda praca z podopiecznymi w Ośrodku. Przedstawił pracowników pomocy psychologiczno pedagogicznej, którzy jak co dzień również dziś byli do ich dyspozycji. Uspokoił rodziców w sprawie trudniej ale właściwej decyzji którą podjęli umieszczając dziecko w placówce. Przedstawił plan dnia uczennicy  w Ośrodku, wskazując jaką ciężką pracę każdego dnia wykonują ich dzieci.  Mówił o tym dlaczego ważna jest współpraca między naszym Ośrodkiem, a rodziną dziecka. Wreszcie zachęcał do stawiania pytań, dzielenia się spostrzeżeniami i przemyśleniami. Podpowiadał rodzicom na jakie zachowania dziewcząt zwracać uwagę i z jakimi rozterkami zazwyczaj spotykają się rodzice umieszczonych w Ośrodku dziewcząt. Na koniec zaprezentowano filmy wideo przygotowane przez uczennice  Ośrodka, a przedstawiające dzień z życia wychowanki MOS-u w Białej.

Następnie pedagog Ośrodka pani Alicja Antczak-Kuczyńska opowiedziała rodzicom o tym jak rozmawiać z nastolatkami aby minimalizować ryzyko osłabiania relacji z nimi. Zwróciła uwagę na potrzebę znalezienia własnej drogi w komunikacji z nastoletnim dzieckiem. Pod koniec swojej prelekcji podzieliła się paroma złotymi radami, które mogą nam wszystkim pomóc w budowaniu komunikacji z nastolatkami.

W tym momencie rodzice zostali poproszeni o udanie się na wywiadówkę i ewaluację IPET do właściwych klas. Podczas spotkania z wychowawcami nauczycielami oraz pomocą psychologiczno pedagogiczną omówiono indywidualnie z każdym rodzicem indywidualny program edukacyjno terapeutyczny przygotowany dla ich dziecka. Była możliwość rozmowy z: wychowawcami, pedagogami, psychologami, socjoterapeutką,  terapeutką uzależnień,  nauczycielami, a także z dyrektorem.

Nasze podopieczne w tym czasie udały się na pokaz filmowy. Dzięki temu rodzice mogli swobodnie zwiedzić Ośrodek bez naruszania prywatności dziewcząt. Pokaz filmowy odbył się w ramach ogólnopolskiej akcji "19 dni przeciwko przemocy". Tytuł filmu to "Home SOS ziemia". Dokument ilustruje fakty dotyczące wpływu ludzkości na Ziemię, zarówno negatywnego jak i pozytywnego. Uwrażliwia na potrzeby ochrony środowiska i zachęca do odpowiedzialnego podejścia do ekologii.

Następny niecodzienny czwartek czeka nas 22 grudnia, kiedy w  Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Białej odbędzie się kolejna  wywiadówka połączona z przygotowaną przez uczennice wspólną Wigilia Świąt Bożego Narodzenia.          

Przeczytano: 737 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: