Aktualności

11 maja 2016 22:21 | Aktualności

Otwarcie XIX wiecznego cmentarza w Łomnicy Młyn

W dniu 18.04.2016 w Łomnicy Młyn został otwarty XIX wieczny cmentarz ewangelicki. Zadaniem wychowanek z naszego Ośrodka było jego uporządkowanie. W dniu  9 kwietnia pojechałyśmy zobaczyć to miejsce. Cmentarz był już ogrodzony. Wygrabiłyśmy liście, wyniosłyśmy większe gałęzie, posprzątałyśmy przy grobach. Praca była ciężka, ale świadomość, że robimy coś pożytecznego  dodawała nam sił.  Po pracy wychowawca zorganizował dla nas prawdziwy piknik w lesie.

Niespełna dwa tygodnie później nastąpiło oficjalne otwarcie. Z naszego Ośrodka do Łomnicy pojechały następujące osoby: Jowita Olszewska, Laura Skalska, Anita Wanat, Weronika Włodarczak, Martyna Krajewska i ja Laura Grządziela. Opiekowały się nami panie Iwona Ciechanowicz i Kamila Matkowska.

Pomysłodawcą odnowienia cmentarza było Stowarzyszenie Baza PCT. Na uroczystość został zaproszony pastor kościoła ewangelickiego z Piły, burmistrz Trzcianki, starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego  przedstawiciele Nadleśnictwa Trzcianka i wiele innych osób.

Moim zdaniem pamięć o takich miejscach ma ogromne znaczcie. Uczymy się historii danego regionu i dowiadujemy się kto na tych terenach mieszkał jeszcze przed II wojną światową.

Laura Grządziela - wychowanka MOS w Białej 

Przeczytano: 811 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: